Wrasse climbing gourami amur pike Arctic char, steelhead sprat sea lamprey grunion. Walleye

Contacts
Location
523 Sylvan Ave, 5th Floor
Mountain View, CA 94041USA
Yagmur_Dogan

Dünya Gazetesi Röportaj

1) Şirketin kuruluş hikâyesini anlatır mısınız? Nasıl bir vizyonla yola çıktınız? Bugün hangi noktadasınız? Şirketinizin üretim kapasitesi, ürün çeşitliliği, çalışan sayısı ve hangi bölgelerde faaliyet gösterdiği hakkında bilgi verir misiniz?

Temelleri kurucumuz Mustafa Doğan tarafından atılan Dofer Yapı, 1985 yılında Ankara’da kuruldu. Şirketimiz, ilk yıllarda demir ticaretine odaklandı. 2005 yılında ise Ankara Başkent OSB’de üretime başladık. Her geçen yıl üretim alanımızı ve üretim kapasitemizi yatırımlarla artırmaya devam ettik. 2015 yılında hazır demir üretiminin yanı sıra çelik hasır üretimine başladık. 2017 yılında sektörümüzde sağladığımız güven duygusu, kurumsallaşmaya ve kalite yönetimine verdiğimiz önemle beraber artan pazar payımız doğrultusunda yeni bir yatırım kararı aldık. Karabük OSB’de ikinci fabrikamızı hayata geçirdik. 2018 yılında global pazarlara açılmak için yapılanmamızı gerçekleştirerek ihracata başladık. 2021 yılına geldiğimizde üretim kaynaklı satışlarımızın ciro içinde payı %31’den %40 seviyesine, 2022 yılında ise %52’ye ulaştı. İhracatımızı da eş zamanlı artırmaya devam ettik. 2021 yılında bir önceki yıla göre %43, 2022 yılında ise %389 seviyesinde bir artış gerçekleştirdik.

Tüm yatırımlarımız doğrultusunda bugün ülkemizin önemli demir ticareti, çelik hasır ve hazır demir üretimi yapan şirketlerinden biri haline geldik. Ankara Başkent OSB’de 8.600 metrekare kapalı, 5.800 metrekare açık olmak üzere toplam 14.400 metrekare, Karabük OSB’de ise 8.780 metrekare kapalı, 21.220 metrekare açık olmak üzere toplam 30.000 metrekarelik fabrika alanında üretime devam ediyoruz. 7 üretim hattımızla sektörümüzde Türkiye’nin üretim kapasitesi açısından önemli firmalar arasında yer almaktayız.

Alanında uzman 144 çalışanımızla, Türk Standartları’na uygun olarak ulusal ve uluslararası müşterilerimize yüksek kalite ürünler sunmaya devam ediyoruz. Kuvvetli sermaye yapımız ve üretim gücümüzle maliyet avantajı, ticari araç filomuz ve yerleşkelerimizle lojistik avantaj sağlıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırdığımız ürünlerin yanı sıra ağırlıklı Gürcistan, Kıbrıs, Kırgızistan, Polonya ve İngiltere olmak üzere dünya ülkelerine ihracat gerçekleştiriyoruz. Böylece ülke ekonomimize, ihracatına, istihdamına ve sanayisine katma değer sunuyoruz.

Üretim tesislerimizin elektrik ihtiyacını karşılamak, enerjide bağımsız hale gelmek hem de sürdürülebilirlik hedeflerimize katkıda bulunmak için yenilenebilir enerji yatırımlarımıza başladık. Her iki fabrikamızın çatısında toplamda 1,91 MW kurulu güce sahip GES’lerimiz ile üretimdeki enerji ihtiyacımızı kendi ürettiğimiz yenilenebilir enerjiden karşılayacağız.

2) 2023 yılını nasıl geçiriyorsunuz? İlk yarı yılda cironuz nasıldı? Yılı nasıl kapatmayı hedefliyorsunuz?

Dofer Yapı olarak satışlarımızı her yıl artırmayı hedefleyerek ilerliyoruz. 2020 yılında Covid-19 pandemisinin etkilerine rağmen satışlarımızı önceki yıla göre %38 oranında artırmayı başardık. 2021 yılında %47 oranında artırarak ciromuzu 927 milyon TL’ye yükselttik. 2022 yılında pandemi etkilerinin azalması, doğru fiyat ve satış stratejileri ile yurt dışı satışlarımızı %389 oranında, toplam satışlarımızı %51,2 seviyesine ulaşmıştır. Böylece yılı 1,4 milyar TL ciro ile tamamladık. 2023 yılının ilk yarısında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %30 artışla 716 milyon TL ciro elde ettik. Yılı hedeflerimiz doğrultusunda, geçmiş yıllarda olduğu gibi başarılı bir şekilde tamamlamayı hedefliyoruz.

3) Neden halka arz olmayı tercih ettiniz?

Köklü geçmişimizden aldığımız güç ve deneyimimizle ülkemize her alanda katma değer sağlamak için çalışıyoruz. Cumhuriyetimizin 100’ncü yılını kutladığımız bu önemli yılda şirketimizin tarihine yeni bir kilometre taşı eklemek bizleri oldukça gururlandırıyor. Kurumsallaşmak için attığımız adımları bir adım daha ileri taşımak, gelecek nesillere sağlam bir temel oluşturmak için halka arz olmayı tercih ettik. Büyümemizi halka açık, şeffaf bir şirket olarak devam ettirmeyi hedefliyoruz. Yatırımcılarımızdan da aldığımız güçle başarılı sonuçlarımızı daha da büyüterek sürdürmek en büyük arzumuz.

4) Şirketinizin halka arzından elde edeceği geliri nasıl değerlendirmeyi planlıyorsunuz? Öncelikli yatırım alanlarınız neler?

Dofer Yapı olarak halka arzdan elde edeceğimiz gelirin büyük çoğunluğunu yatırım ve işletme sermayemizi güçlendirmek üzere değerlendireceğiz. Ankara Başkent OSB ve Karabük OSB’deki fabrikalarımızda kapasitelerin artırılmasının yanı sıra üretilecek yeni ürünler için ihtiyaç duyulacak kalıp, makina, otomasyon cihazlarının teminini gerçekleştireceğiz. Almayı planladığımız iki hattın tek vardiyada 9.750 ton/yıl çelik hasır üretim kapasitesi bulunuyor. Bu yatırımla beraber üretim kapasitemiz tek vardiyada %10-12 oranında artacak. Bununla birlikte yeni yatırım planımız olan çelik hasır hattı, ilave makineler ve depolama alanı için yeni bir fabrika yatırımı da planlıyoruz.

5) Şirketinizin gelecek hedefleri nelerdir? Büyüme stratejiniz, yeni pazarlar, yeni ürünler veya yeni iş birlikleri gibi konularda neler söyleyebilirsiniz?

Ülkemizde inşaat sektörü geçtiğimiz yıllarda ne kadar daralma yaşasa da büyüme trendine girdiğini söyleyebiliriz. Sektör ikinci çeyrekte yüzde 6,2 büyürken, yılın ilk yarısında yüzde 5,4 büyüme gerçekleştirmiş oldu. Hem ülkemizde hem de dünyada gelecek yıllarda da konuta, tünel, metro gibi alt yapı projelerine, sanayi yapılarına ihtiyaç devam edecek. Özellikle artan sanayi tesisleri yatırımları ve organize sanayi bölgelerindeki yatırımlar, deprem, sel gibi afetlerden kaynaklı dönüşüm ve yeniden yapılanma çalışmaları bizim ürünlerimize olan ihtiyacı da doğru orantılı olarak artırıyor. Üretimini gerçekleştirdiğimiz çelik hasır ve hazır demir, yapı güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Ülkemizde standartlara uygun olarak üretim yapan öncü şirketlerden biriyiz. Türk Standartları’nın yanı sıra ISO 45001 İSG Yönetim Sistemi, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve EN 10080 sertifikalarımız ile uluslararası standartlarda üretim gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de yüksek kalite ürünlerimizi inşaat sektörüyle buluşturmaya, yapı güvenliğine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Büyümemizi sürdürürken, yatırımlarımızla beraber ülke ekonomimizi, istihdamımızı ve ihracatımızı güçlü bir şekilde desteklemeyi hedeflemekteyiz.

Yağmur Doğan
Dofer Yapı Yönetim Kurulu Üyesi